91 / 100

Locke and Key dizisi 2020 yılında yapımına başlanmıs Netflix ortamında ise 7 Şubat 2020 tarihinde yayına girmiş , konusunu ise ismi ile aynı olan Locke and Key kitabından alınmış korku,dram ,aksiyon türünde bir Amerikan yapımı dizidi


Yapımcı:

Bölüm Bilgileri: 

  • 1 sezon 10 bölüm
  • 45-60 dakika arası
Locke and Key
Locke and Key

Locke and Key Dizisi Konusu:

Kısaca bahsedecek olursak, dizi Locke ailesinin başından geçen olayları anlatır.

Rendle Locke ailenin babası küçükken arkadaşları ile bir macerya atılırlar bu macera Randle Locke’un evinde bulunan anahtarlarla ilgilidir. Bu anahtarlar diğer anahtarlardan farklı olarak Locke ailesindeki bazı kisilere fısıldar .Bu sayede anahtarı bulabilirler ve o anahtara özel olan gücü kullanabilirler.

Locke and Key keys
Locke and Key Keys

Rendell Locke bu anahtarları kardeşi Duncan Locke ile bulurlar ve anahtarları kullanmaya başlarlar. Bir süre sonra arkadaslarıda buna dahil olur ve anahtarların gizemini çözmeye başlarlar.

Gizemi çözmek ile uğraşırlarken bulundukları yerin yakınlarinda bir mağrada bir ķapı görürler bu kapıyı ellerindeki uyumlu anahtar ile açarlar.

Kapıyı açtıktan sonra kapının icinde mermi tarzında bir şey gelip arkadaşlarından biri olan Lucas’a çarpar carpmanın etkisi ile Lucas değişmeye başlar.  Geçmiş anısı


Şimdiki zaman: Rendell Locke ,Nina adında biri ile evlidir ve 3 çocuğu vardır.Tyler, Kinsey ,Bode bu uç çoçuk babalarının  ölmesi üzerine Rendle’ın eskiden yaşadığı evede yaşma kararı alırlar. Rendle eskiden baslarina gelen kotü olaydan sonra arkadaşina anahtarları evede bir yerlere saklamasını söyler .Tyler’ın ailesi oraya giderken anahtarlar saklanmıştır. Bu 3 kardeş bu anahtarları bulup korumak için olaylara karışırlar.


Locke And Key Eleştiri Bölümü:

Eleştiri Tabelası

İyi Yönleri: Konu olarak güzel farklı bir yaklasım olmuş sürükleyiciligi azda olsa var.

Kötü Yönleri: Oyunculuklar çizgidizi gibi kamera çekimleri sıradan çoçuklara özel yapılmış gibi. Next Dizisi Konusu ve Oyuncuları gibi.


Locke and Key Anahtarları :

Heryer Anahtarı: Sade ve basit, anahtar gitmek istediğiniz yere götürür. Bode ilk olarak kasabanın dondurma salonuna seyahat etmek için kullanır.

Ayna Anahtarı: Bu anahtar bir aynaya takılı olsa da, bir kişinin görünümünü değiştiren ayna anahtarı değildir. Bu anahtar, daha ziyade, aynaya bir portal açar-Bode’a (Jackson Robert Scott) göre-ölen insanları görmenizi sağlar.

Kafa Anahtarı: Sezon 1’de en çok kullanılan anahtar olan kafa anahtarı, insanların kendi başlarına veya başkalarının kafalarına Seyahat etmelerini sağlar. Boynunun arkasındaki bir anahtar deliğine sokularak kullanılır (kullanma zamanı geldiğinde sihirli bir şekilde görünür) ve daha sonra odada bir kapı görünür. Kapıdan geçmek sizi bir kişinin zihnine götürürken, yarı komadaki vücudu geride kalır.

Hayalet Anahtarı: İsmine ile görevi aynı olan hayalet anahtarı, doğru kapıda kullanıldığında taşıyıcıyı bir hayalete dönüştürür. Taşıyıcı, içine yerleştirildiği kapıdan geçer ve daha sonra bir şeyleri görmek için anahtar evin etrafında uçabilirler, ancak görünüşe göre ölümlü bir şeyle etkilesime giremezler(ancak diğer hayaletlerle) konuşabilirler.

Omega Anahtarı: Belli ki Omega kapısını açıyor. Bu gerçekten onun tek gücü şimdiye kadar bildiğimiz. Rendell, zihin anahtarını kullanarak Omega anahtarını zihnine sakladı, bu yüzden maalesef onunla birlikte öldü. Bununla birlikte, Nina Rendell’in kavanozdaki(yanik bedeni) yenilenme dolabına koyduğunda, Omega anahtarı yeniden düzenlenir ve külleri arasında keşfedilir.

Eco(yankı) Anahtarı: Ölü insanları geri getiriyor ama gerçek olarak değil bir yankı olarak. Ellie Lucası geri getirmek için kullandı.

Müzik Anahtarı: Anahtarı takıp çaliştıran kişi istedigine ne isterse onu yaptirabilir.

Yenileme Anahtarı: Bir dikiş makinesinde keşfedilen bu anahtar, üzerinde tıbbi Caduceus sembolü (kanatlı bir direğin etrafına sarılmış iki yılan) varmış gibi görünüyor. Nina (Darby Stanchfield) aslında anahtarın güçlerini tam olarak keşfeden kişidir., kırık kupasını tamir dolabına koyarak ve sihirli bir şekilde tamir eder.

Çiçek Anahtarı: Bu anahtarın güçleri çok belirsizdir ve aslında Locke ve Key çizgi romanlarında ortaya konan hiçbir şeyi yansıtmamaktadır. Ama temel olarak, bu anahtar duncan’ın kafasındaki anıları cam kavanozlarda mezarlıkta bir ağacın köklerinde saklamak için kullanıldı. Gövdesinde açılan deliğe sokulur.

Gölge Anahtarı: Bir anahtar deliğine sokulmak yerine, anahtar altın bir taç içine sokulur ve kullanıcıya gölgeleri kontrol etme yeteneği verilir. şeytani gölgeler sadece ışıkları açarak yok edilebilir. Ancak, ışıklar açılmadan önce çok güçlüdürler.

 


Locke and Key Oyuncuları

 

Nina Locke(Darby Stanchfield): Dizide aile annesi rolünü oynuyor.Fazlasıyla dalgındır eşi Rendell ölünce boşluğa düşmüştür.Rendell hakkında bilgi edinmek için eski evlerine taşınmıştır.

Locke and Key Oyuncuları

Kinsey Locke(Emilla Jones): Çocuklarından biridir. Tek kız kardeştir.İlk basta korkak sonra atılgandır.Dizide şaçma sapan hareketler yapar.

Locke and Key Oyuncuları

Bode Locke(Jackson R. Scoot): Ailenin en küçük çoçuğudur. Dizide anahtarları ilk bulan kişidir.Diğerlerinden daha akkıllıdır bence.

Locke and Key Oyuncuları

Tyler Locke(Connor Jesup): Dizide coçukların en büyüğüdür.Abilik, babalik yapar aileye.Buz hokeyi takımındadır.

Locke and Key Oyuncuları

 

Duncan Locke(Aaron Ashmore): Rendell Lock’un kardeşidir.Eskiden kardeşi ile birlikte anahtarları kullanarak maceralara atılmışlar.Bazı uygun olmayan durumları görünce hafızasındaki bazı yerleri anahtar yardımı ile silmişler.

Locke and Key Oyuncuları

Rendell Locke(Bill Heck): Ailenin babasıdır.Aileden çok fazla sır saklamıştır.Okulda piskologtur.Bir öğrencisi tarafından öldürüldü.

Locke and Key Oyuncuları

Dodge(Laysla Oliveira): Dizide kötü kadın rolünü oynar.Yankı anahtarı ile bedene büŕünmuş Lucas karakteridir. Kafa anahtarı ilede seklini bu kadın rolüne büründürmüştür.

Locke and Key Oyuncuları


 

 

Kasım 5, 2020

Arrow Dizisi Konusu

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir