High Score :şimdi gerçektende hayran kaldığım bir belgesel türündeki diziyi anlatmak istiyorum.

High score dizisi 19 Ağustos 2020 tarihinde yayına girdi ve 6 bölümü yayınlanmış durumda umarım devamıda gelir.

IMBD pauni: 7.5

Bizzat kendim bir oyun programcısı olarak şimdiden bana yenilikçi ve düşünce tarzında çok şey öğretti.  Anlatmaya gelirsek:

High Score Dizisi:

High Score dizisi daha önce yapılmış çok ünlü oyunların yaratıcıları tarafından anlatılan bir belgesel türünde bir dizidir.

Dizide şimdiye kadarki yaşamış oyun sirketleri oyunları ve geliştirici tutumları gibi bir çok detay anlatılıyor.

Bir kısmını  anlatayim:

MIT’de okuyan 3 arkadaş çok oyun bağımlısı insanlarmış. Zamanla yurda oyun makineleri getirerek onlardan para kazanmaya başlarlar.

Bu serüven zamanala uzayarak yavaş yavaş büyümeye fazlaca para kazanmaya başlarlar.

Sorun1-Bir süre sonra ünlü olan bir oyun alırlar.Bu oyun getirildiği ilk hafta 600$ kazandırırken   2. hafta 400$ 3. Hafta ise 200$ kazandırmaya başlar ve bu 3 arakadaş bunu nasıl daha oynanabilir bir duruma getirebilecekelrini düşünürler ve bu düşünce onların gelişmesine yeni bir adım attırır.

Sorun2- Oyun salonları erkekler tarafından işgale edilmiş pis kokan bir yer olarak betimlenmiş dizide.Bunu değiştirmek isterler ve kadın oyuncuların  dikkatini çekecek bir oyun bulmak için sürekli yeni oyunlar oynar onlar gibi düşünürler.Bunları yaptıktan sonra hergun pizza yerlermiş pizzadan bir dilim almışlar ve oluşan şekil dikkatlerini cekmis ve pac-man Artık doğmuş olur.

 

Sorun3- Oyunlar oyananbilir bir durumda ama sadece bir konsola bir oyun takılabilir yada birlikte satılabilir durumda getiriliyordu.Buna çözüm bulmak için  bir adam zevki için oyun yaparken patronları tarafından görülür beğenilir ve konuşmadan sonra yeni bir fikir çıkar oyunlar farklı kasetlerle çalışabiliyor durumdadır.

Ateri 2600

Şimdi ise benim eleştirime gelirsek ;

Egerki bir oyun geliştirdiyseniz ve nasıl daha iyi daha çekici bir oyun yapılabileceğini düşünüyorsanız tamdogru olan bölgedesiniz.

High Score izlenmeye değer bir belgesel dizisidir.

Ted Lasso

Kaynaklar:

Wikipedia Atari 2600

Kasım 1, 2020

You Dizisi Konusu

ETİKETLER :

YORUMLAR

  1. Komik bir belgesele benziyor 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir