87 / 100

Black Earth Rising Konusu:

Nisan ayında , dünya liderlerinin 800.000’den fazla insanın-tutsi azınlıkları ve ılımlı ,Hutular liderleri tarafından cinayet çılgınlığına sokulan çoğunluk Hutuları tarafından öldürüldüğü 100 günlük bir dönem olan Ruanda soykırımının 25.yıldönümünü kutlayacak.

Black Aerth reasing
Black Earth Risinig Netflix

Bu öldürme çılgınlığından kaynaklanan serpinti, Netflix’te yeni çıkan, tıknaz ama büyüleyici bir BBC draması olan Black Earth Rising’in konusu. Ödüllü 2014 serisi the Honorary Woman, İsrail-Filistin bilmecesini keşfetmek için çılgınca serpantin bir komplo kullanan Hugo Blick tarafından yapıldı.


Blick, artçı sarsıntıları bugün hala Afrika’yı sallayan bir trajediyle ilgilenmek için bize bir gerilim filmi-cinayetler, kovalamalar ve şok edici vahiylerin şatafatlı güzelliklerini sunan bu yeni sekiz bölümlük seride aynı hilelere kadar.

Yükselen İngiliz yıldızı Michaela Coel, küçük bir kız olarak 1994 soykırımından insan hakları avukatı Eve Ashby tarafından kurtarılan 30-ish Ruandalı Kate Ashby rolünü oynuyor .Bu Harriet Walter onu kabul etti ve onu Londra’da büyüttü.


Arrow Dizisi Konusu


Eve ve Amerikalı patronu Michael Ennis (John Goodman tarafından oynanıyor.), Orta Afrika’yı bir öldürme alanına dönüştürenleri kovuşturmaya adanmıştır. Havva, soykırımı sona erdirmeye yardım ettikten sonra komşu Demokratik Kongo Cumhuriyeti’nde savaş suçları işlemeye devam eden bir Tutsi generalinin peşinden gidene kadar hepsi iyi. Kate öfkelendi. Kendi annesi, tutsis’i katliamdan kurtaran bir adamın peşinden nasıl gidebilir?


Bu zor soru, Kate ikinci bir davada Michael ile çalışırken kendini bulduğunda daha da zorlaşıyor, bu kez bir Ruanda hükümet bakanını Fransızlar tarafından getirilen bir savaş suçu suçlamasından koruyor. İki vaka çapraz tozlaştıkça, Londra konaklarından Kongolu maden kamplarına, Paris polis karakollarından Ruanda’nın başkenti Kigali’deki başkanlık ofislerine kadar Black Earth Rising yarışları vardır. Bu arada, çocukluk travması iç hayatını çalkalamaya devam eden Kate, onu geçmişin tam karmaşıklığına kör eden haklı bir öfke ile yanar.

Black Earth Rising Netflix

Şimdi, Black Earth Rising kesinlikle Bodyguard veya Homeland gibi güncel olaylardan biri değil. Tarihin geniş, dağınık ve sürekli değişen olduğunu hatırlatmaktan çok, işleri karıştırmakla daha az ilgilenir. Kate’in geçmişini araştırması, Ruanda soykırımını ve şiddet sonrası sonuçlarını anlamamıza yardımcı oluyor. Belçika ve Fransız politikalarının cinayetleri nasıl körüklediği ve sömürgeciliğin bugün nasıl işlediği hakkında ayrıntılı bilgi alıyoruz. Şu anda Ruanda’yı yöneten Tutsi liderlerinin düzenli ama diktatör bir devlet yarattığını görüyoruz. Ve daha soyut olarak, bir zamanlar kahramanların kötü şeyler yapmaya başladığı ve kaderin kötü adamları kurbanlara dönüştürdüğü bir dünyada adaleti tanımlamanın ne kadar zor olduğunu görüyoruz.


Tabii ki, tüm bu şeylerin karmaşıklığını yakalamak bir ömür boyu sürer ve Black Earth Rising sadece sekiz saatlik bir TV dizisidir. Blick, konusuna adalet yapmak için çok uğraşsa da, hırsının bir maliyeti vardır: serinin dramatik tarafı titrek olabilir. Diyalog bazı thuddingly açıklayıcı olur, arsa katlanmış bazı mekanik hissediyorum, Sembolizm biraz kendini beğenmiş. Ve kahramanımız Kate, Orta Afrika travmasının yürüyen ambleminden daha az üç boyutlu bir karakter.


Henüz Coel zaten perçinli bize duruyor gibi akkor yoğunluğu ile Kate oynar. Aslında, tüm dizi mükemmel bir şekilde hareket ediyor. Lucian Msamati’nin Ruanda başkanının sırdaşı ve Michael’da rüya gibi bir rol oynayan Goodman tarafından zekice belirsiz bir dönüş var-akıllı, esprili, duygulu ve hatta seksi bir rol oynuyor.

 

Gösterinin açılış kredilerinde, Leonard Cohen’in “You Want It Darker” adlı şarkısını eşsiz hound-of-hell growl’da seslendirdiğini duyuyoruz. Ve yine de, siyah Dünya’nın yükselişi aslında ışığı aramakla ilgilidir. Kate, geçmişle ilgili gömülü gerçeği öğrenirken-kendi ve kendi ülkesinin-pençelerinden kaçmaya başlar, kendini tarihin kurbanı olan masum bir kadından, bunu yapmaya çalışan bilge bir kadına dönüştürür.


Black Earh Rising IMBD:

7.4 puan almış bir dizi.

Aynı zamanda ekşi sozlük üzerinden birkaç yorum yapılmış.


Black Earth Rising Fragman:


Ekşisözlük Black Earth Rising

Black Earth Rising IMBD

 

Kasım 1, 2020

You Dizisi Konusu

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir