83 / 100

Atiye Dizisi 2019 yılında seyircilere sunulmuş Netflix üzerimden yayına başlamış bir Dram Aksiyon dizisidir.

Dizi Şengül Boybaş’ın Uyanış adlı eserinden ilham alınarak uyarlanmış bir dizidir.

2 sezondan oluşmaktadır.

  1. Sezon 8 bölüm
  2. Sezon 10 Eylude yayında

Dizi gerek karakter kadrosu gerek konusu ile gerçektende guzel hazırlanmış bir dizidir dersem yanılmam.

Dizideki kadro sayısının azlığı sizi konuya daha çok bağlantılı hale getiriyor lakin bir yandanda bir bilgi yetersizliği yaşıyorsunuz.

Dizinin konusunu öğrenmek biraz zaman alıyor, eee tabi buda dizilerde çokça olan yöntemlerden biridir.

Atiye Dizisi IMBD puanı: 7.5 ;

Olsa bile bence daha fazlasını hakediyor bazı kullanıcılar seneryo çok tanıdık deseler bile sadece dizinin dram havası bile size güzel bir heycan katıyor , ben bu seneryo benzerliğine katılmıyor.

Sen Çal Kapımı gibi yaz dizilerinden kesinlikle kat kat iyidir. Bölüm süreleri 40 ile 50 dk arasında olması güzel özelliklerinden biridir.

Atiye Dizisinin Konusu:

Dizi Atiye adındaki bir kadın karakterin başından geçen olayların anlatıldığı bir dizidir.

Atiye(Beren Saat) kişilik olarak eğlenceli ve aklı yerinde olmayan biridir.Hobi olarak ressamlık yapar meslek olarak ise öğretmendir ve eskiden yaşadığı bir olayın izlerini taşımaktadır.

Burdan Sonra Spoiler Var:

Olay şu şekilde başlıyor , Atiye küçüklüğünden beri çizdiği  bir resim vardır. Bu resim ona bir yerden ilham gelmiştir ama bunu bilmiyordur.

Atiye ve Simgesi

Onun birde üniversiteden beri birlikte olduğu erkek arkadaşi Ozan(Metin Akdülger) ile evlenme hayalleri kurarlar.

Atiye bir gün tasarımcı kardeşi Cansu ile gece gerçeklesecek resim galerisi hakkında muhabbet ederler. O sırada;

 

Atiye onu izleyen yaşlı bir kadın görür kadın ona dik dik bakıyordur o bundan rahatsız olur kadına bakmaya gittiğinde ise kadın ortalıkta yoktur.

Galeri gecesi gerçekleşir. Atiye galerideyken kadını tekrardan görür kadının peşinden koşar ama onu yakalayamaz.

Bunlar olup bittikten sonra Atiye uyur ve gece aniden bir kabus ile uyanır kendine gelmek için bir telefona bakayım der ve o sırada Göbekli tepede yeni bulunan bir izin  onun çocukluktan beri çizdiği resimdir.Atiye bunu görünce şaşırır ve sabah Şanlıurfa Göbekli tepeye gitme kararı alır.

Sabah uyanır ve yola koyulur Göbekli tepeye yaklaştığında  anlında yıldız olan bir kız çocuğu görür ve bu çocuk ona göbekli tepeyi gösterir.

Ati oraya gider ve ordaki Arkelog Erhan(Mehmet Günsur ) ile konuşur ve olanları ona anlatır küçüklükten beri çizdiği resimleri söyler ama Erhan inanmaz ,Atiye oraya girmek ister ama Erhan bunada izin vermez atölyede çekip bir otele gider.

Atiye Erhan

Gece uyurken kapı çalar ve basında yıldız olan kız çocuğu Atiyeyi gzilice o mekana götürür ve orda mor kristaller görür , Atiye’nin içeri girdiğini öğrenen Erhan hemen koşarak onu çıkarmamak ister ,biraz aradıktan sonra onu bulur ve çıkarır ama Atiye  çocuğu unuttunuz onu orda bırakmayın der kızı tarif eder ama kale almazlar.

Sabah olduğunda Ati eve döner olanakları kardeşine sevgilisine analtır ama kimse inanmaz . Bir süre sonra Erhan gelir ve anlında yıldız olan kızın resminin mağaranın keşfedilmemiş bir yerinde olduğunu öğrenir ve olayalr bundan sonra başlar.

 

Kaynaklar:

Wikipedia

 

 

Kasım 1, 2020

You Dizisi Konusu

YORUMLAR

  1. Bu diziyi izledim ilk başlarda anlamsız gelmişti ama izledikçe sürükleyici bir hikayesi var. Umarım daha çok sezon çekerler.

  2. Atiye’yi izlemeye bir türlü başlayamadım. Hep bir kararsız kalmıştım. Bu yazıdan sonra şimdi gidiyorum izlemeye. İyice meraklandım.

  3. İstanbul’da bir hastanede çekiliyrmuş. Gidip görmek istiyorum

  4. diziyi izledim cidden gayet yeterli yani bir türk dizisinde paralel evrenler geçecek deseler güler geçerdim 2.sezonunu aşırı sevdim izlemeyen izlesin şiddetle tavsiye ediyorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir